+48 603 109 515
Aby w sposób prawidłowy przeprowadzić proces likwidacji szkody należy już od samego początku pamiętać o kilku istotnych elementach:
Po zebraniu kompletu dokumentów, najlepiej udać się do prawnika, który po analizie sprawy będzie w stanie oszacować, jakiej kwoty należy żądać od sprawcy (lub jego ubezpieczyciela), zarówno tytułem odszkodowania jak i zadośćuczynienia.
Należy pamiętać, że te dwa rodzaje świadczeń nie są tożsame. Odszkodowanie ma funkcję kompensaty szkody majątkowej, tj. zwrotu dotychczas poniesionych kosztów, takich jak leczenie, wizyty lekarskie opieka osoby trzeciej, zakup medykamentów. Zadośćuczynienie ma z kolei zrekompensować szkodę niemajątkową, tj. ból i cierpienie, jakie pokrzywdzony doznał na skutek wypadku. Co równie ważne, nie ma sztywnych kwot zadośćuczynienia, podlega ono ocenie – w pierwszej kolejności przez ubezpieczyciela, a następnie przez sąd (w przypadku gdyby propozycja zakończenia postępowania likwidacyjnego nie satysfakcjonowała poszkodowanego może on skierować pozew do sądu o zapłatę większej kwoty).
Zgłoszenia szkody dokonuje się najczęściej w formie pisemnej, załączając wszystkie niezbędne dowody, dokumentujące poniesioną szkodę. Należy w jak najbardziej precyzyjny i szczegółowy sposób opisać jak przebiegał wypadek, jakich obrażeń doznano, jakie koszty poniesiono. W piśmie należy też opisać, czy a jeżeli tak to jak wypadek wpłynął na nasze życie osobiste, zawodowe, rodzinne, aktywność sportową i inne. Ubezpieczyciel ma obowiązek w ciągu miesiąca rozpatrzeć zgłoszenie i wypłacić bezsporną część odszkodowania lub zadośćuczynienia.
W zależności od postanowień Ogólnych Warunków Umów (OWU) poszkodowany może zwrócić się o ponowne rozpatrzenie sprawy, gdyby w jego ocenie zaproponowana kwota przez Ubezpieczyciela, nie zaspokajałaby jego wszystkich roszczeń i – przede wszystkim- nie zrekompensowałaby szkody- zarówno majątkowej jak i niemajątkowej.
Należy pamiętać, że roszczenie o wypłatę odszkodowania przedawniają się, dlatego rekomendujemy, aby nie zwlekać ze zgłoszeniem szkody.
Kancelaria Adwokacka
adwokat Magdalena Kirchniawy
Wrocław, dnia 20 luty 2021 roku
+48 603 109 515
Szanowni Państwo,
uprzejmie prosimy, aby wizyty w Kancelarii adwokat Magdaleny Kirchniawy (biuro Wrocław i Kędzierzyn Koźle) odpowiednio wcześniej zapowiadać kontaktem telefonicznym lub mailowym.
Pozdrawiam serdecznie,
adwokat Magdalena Kirchniawy :)
kontakt@adwokat-kirchniawy.pl
KANCELARIA ADWOKACKA
adwokat Magdalena Kirchniawy
biuro Kędzierzyn-Koźle
47-200 Kędzierzyn Koźle
ul. Piastowska 28c
biuro Wrocław
53-502 Wrocław
ul. Grabiszyńska 18/6
KANCELARIA ADWOKACKA
adwokat Magdalena Kirchniawy
biuro Kędzierzyn-Koźle
47-200 Kędzierzyn Koźle
ul. Piastowska 28c
biuro Wrocław
53-434 Wrocław
ul. Grabiszyńska 142/27
© 2024 TREŚCI NA STRONIE OBJĘTE SĄ PRAWAMI AUTORSKIMI - KOPIOWANIE BEZ ZGODY AUTORA ZABRONIONE
Kancelaria Adwokacka adwokat Magdalena Kirchniawy Wrocław Kędzierzyn-Koźle